ROUND 1 | TEAM | ORIGINAL | PLAYER | DETAILS |
---|
1 | - | Shane Wright | 1. ARI: Shane Wright (C, Kingston, OHL) | |
2 | - | Simon Nemec | 2. VAN: Simon Nemec (RHD, HK Nitra, SLK) | |
3 | - | Joakim Kemell | 3. ARI: Joakim Kemell (RW, JYP, FIN-Jr) | |
4 | - | Ivan Miroshnichenko | 4. CBJ (via CHI): Ivan Miroshnichenko (LW, Omsk, RUS-Jr) | |
5 | - | Logan Cooley | 5. SEA: Logan Cooley (LW, US NTDP, USHL) | |
6 | - | Danila Yurov | 6. ANA: Danila Yurov (RW, Magnitogorsk , KHL) | |
7 | - | Matthew Savoie | 7. OTT: Matthew Savoie (C, Dubuque, USHL) | |
8 | - | Juraj Slafkovsky | 8. CBJ: Juraj Slafkovsky (LW, TPS, Liiga) | |
9 | Brad Lambert | 9. BUF: Brad Lambert (C/RW, JYP, Liiga) | ||
10 | - | Conor Geekie | 10. DAL: Conor Geekie (C, Winnipeg, WHL) | |
11 | - | Draft Pick Forfeited | ||
12 | Ryan Chesley | 11. NJD: Ryan Chesley (RHD, US NTDP, USHL) | ||
13 | - | David Jiricek | 12. LAK: David Jiricek (RHD, HC Plzen, CZE) | |
14 | Isaac Howard | 13. DET: Isaac Howard (LW, US NTDP, USHL) | ||
15 | Tristan Luneau | 14. SJS: Tristan Luneau (RHD, Gatineau, QMJHL) | ||
16 | - | Jonathan Lekkerimaki | 15. NSH: Jonathan Lekkerimaki (C, Djurgardens, SWE-Jr) | |
17 | - | Nathan Gaucher | 16. PHI: Nathan Gaucher (C, Québec, QMJHL) | |
18 | - | Frank Nazar | 17. NYI: Frank Nazar (RW, US NTDP, USHL) | |
19 | - | Jack Hughes | 18. NYR: Jack Hughes (LW, Northeasten , NCAA) | |
20 | Rutger McGroarty | 19. TOR: Rutger McGroarty (C, US NTDP, USHL) | ||
21 | - | Noah Ostlund | 20. PIT: Noah Ostlund (C, Djurgårdens, SWE-Jr) | |
22 | Elias Salomonsson | 21. CGY: Elias Salomonsson (RHD, Skellefteå, SWE-Jr) | ||
23 | Simon Forsmark | 22. VGK: Simon Forsmark (LHD, Örebro HK, SHL) | ||
24 | - | Maddox Fleming | 23. ARI (via COL): Maddox Fleming (C, US NTDP, USHL) | |
25 | Cutter Gauthier | 24. MIN: Cutter Gauthier (LW, US NTDP, USHL) | ||
26 | Liam Ohgren | 25. STL: Liam Ohgren (C, Djurgardens, SWE-Jr) | ||
27 | Marco Kasper | 26. TBL: Marco Kasper (C, Rögle, SWE-Jr) | ||
28 | - | Matthew Poitras | 27. WAS: Matthew Poitras (C, Guelph, OHL) | |
29 | Filip Mesar | 28. BOS: Filip Mesar (RW, HK Poprad, Slovakia) | ||
30 | - | Denton Mateychuk | 29. WPG: Denton Mateychuk (LHD, Moose Jaw, WHL) | |
31 | - | Cruz Lucius | 30. BUF (via FLA): Cruz Lucius (C, US NTDP, USHL) | |
32 | Danny Zhilkin | 31. EDM: Danny Zhilkin (C, Guelph, OHL) |
ROUND 2 | TEAM | ORIGINAL | PLAYER | DETAILS |
---|
33 | - | Jack Devine | 32. MTL (via CAR): Jack Devine (C, Denver, NCAA) | |
34 | - | Lane Hutson | 33. ARI: Lane Hutson (LHD, US NTDP, USHL) | |
35 | - | Pano Fimis | 34. CHI: Pano Fimis (C, Niagara, OHL) | |
36 | Antonin Verreault | 35. ARI (via VAN): Antonin Verreault (LW, Gatineau, QMJHL) | ||
37 | Ty Nelson | 36. MTL: Ty Nelson (RHD, North Bay, OHL) | ||
38 | Seamus Casey | 37. SEA: Seamus Casey (RHD, US NTDP, USHL) | ||
39 | Alexander Pelevin | 38. ANA: Alexander Pelevin (LHD, Torpedo Nizhny Novgorod, KHL) | ||
40 | Charlie Leddy | 39. OTT: Charlie Leddy (RHD, US NTDP, USHL) | ||
41 | - | Ryan Greene | 40. CBJ: Ryan Greene (C, Green Bay, USHL) | |
42 | Alexander Perevalov | 41. BUF: Alexander Perevalov (LW, Loko Yaroslavl, MHL) | ||
43 | - | Lian Bichsel | 42. DAL: Lian Bichsel (LHD, Leksands, SWE-Jr) | |
44 | Ludwig Persson | 43. NJD: Ludwig Persson (C/LW, Frolunda, SWE-Jr) | ||
45 | - | Devin Kaplan | 44. LAK: Devin Kaplan (RW, US NTDP, USHL) | |
46 | - | Gleb Trikozov | 45. DET: Gleb Trikozov (RW, Omsk, MHL) | |
47 | - | Filip Bystedt | 46. ARI (via SJS): Filip Bystedt (C, Linkoping HC, SHL) | |
48 | Jiri Kulich | 47. NSH: Jiri Kulich (F, Pirati Chomutov, CZE-Jr) | ||
49 | Justin Cote | 48. ARI (via PHI): Justin Cote (C, Drummondville, QMJHL) | ||
50 | - | Otto Salin | 49. ARI (via NYI): Otto Salin (RHD, HIFK, Liiga) | |
51 | Jimmy Snuggerud | 50. NYR: Jimmy Snuggerud (C, US NTDP, USHL) | ||
52 | Tyler Brennan | 51. TOR: Tyler Brennan (G, Prince George, WHL) | ||
53 | Bryce McConnellBarker | 52. PIT: Bryce McConnell-Barker (C, Sault Ste. Marie, OHL) | ||
54 | - | Calle Odelius | 53. CGY: Calle Odelius (LHD, Djurgardens, SWE-Jr) | |
55 | - | Mats Lindgren | 54. VGK: Mats Lindgren (LHD, Kamloops, WHL) | |
56 | - | Hunter Haight | 55. NYI (via COL): Hunter Haight (C, Barrie, OHL) | |
57 | - | Paul Ludwinski | 56. MIN: Paul Ludwinski (C, Kingston, OHL) | |
58 | - | Tyler Duke | 57. NYR (via STL): Tyler Duke (LHD, US NTDP, USHL) | |
59 | Fraser Minten | 58. OTT (via TBL): Fraser Minten (C, Kamloops, WHL) | ||
60 | Kevin Korchinski | 59. DET (via WAS): Kevin Korchinski (LHD, Seattle, WHL) | ||
61 | Cole Knuble | 60. BOS: Cole Knuble (RW, Fargo, USHL) | ||
62 | Noah Warren | 61. WAS (via WPG): Noah Warren (RHD, Gatineau, QMJHL) | ||
63 | - | Sergei Ivanov | 62. CGY (via FLA): Sergei Ivanov (G, SKA-Varyagi, MHL) | |
64 |