ROUND 1 | TEAM | ORIGINAL | PLAYER | DETAILS |
---|
1 | - | Macklin Celebrini | 1. SJS: Macklin Celebrini, C, Boston University (NCAA) (won 1st lottery) | |
2 | - | Artyom Levshunov | 2. OTT: Artyom Levshunov, RHD, Michigan State (NCAA) (won 2nd lottery) | |
3 | - | Cole Eiserman | 3. CHI: Cole Eiserman, LW, US NTDP (USHL) / Boston University (NCAA) | |
4 | - | Anton Silayev | 4. ANA: Anton Silayev, LHD, Torpedo (KHL) | |
5 | - | Ivan Demidov | 5. CBJ: Ivan Demidov, RW, SKA St. Petersburg (RUS-Jr) | |
6 | - | Cayden Lindstrom | 6. ARI: Cayden Lindstrom, W, Medicine Hat (WHL) | |
7 | - | Berkly Catton | 7. MTL: Berkly Catton, C, Spokane (WHL) | |
8 | - | Carter Yakemchuk | 8. BUF: Carter Yakemchuk, RHD, Calgary (WHL) | |
9 | - | Sam Dickinson | 9. NJD: Sam Dickinson, LHD, London (OHL) | |
10 | - | Zeev Buium | 10. PIT: Zeev Buium, LHD, Denver (NCAA) | |
11 | - | Igor Chernyshov | 11. CGY: Igor Chernyshov, RW, Dynamo Moskva (RUS-Jr) | |
12 | Trevor Connelly | 12. MIN: Trevor Connelly, C/LW, Tri-City (USHL) / Providence (NCAA) | ||
13 | - | Konsta Helenius | 13. STL: Konsta Helenius, RW, Jukurit (FIN) | |
14 | - | Liam Greentree | 14. SEA: Liam Greentree, RW, Windsor (OHL) | |
15 | - | Michael Brandsegg Nygard | 15. WAS: Michael Brandsegg-Nygard, RW, Mora (SWE-2) | |
16 | - | Sacha Boisvert | 16. NYI: Sacha Boisvert, C, Muskegon (USHL) / North Dakota (NCAA) | |
17 | Aron Kiviharju | 17. DET: Aron Kiviharju, LHD, HIFK (FIN) | ||
18 | - | Adam Jiricek | 18. PHI: Adam Jiricek, RHD, Plzen (CZE) | |
19 | EJ Emery | 19. CHI (via TBL): E.J. Emery, RHD, US NTDP (USHL) / North Dakota (NCAA) | ||
20 | - | Zayne Parekh | 20. VGK: Zayne Parekh, RHD, Saginaw (OHL) | |
21 | - | Emil Hemming | 21. NSH: Emil Hemming, RW, TPS (FIN) | |
22 | Andrew Basha | 22. LAK: Andrew Basha, C, Medicine Hat (WHL) | ||
23 | - | Tij Iginla | 23. TOR: Tij Iginla, LW, Kelowna (WHL) | |
24 | Michael Hage | 24. ANA (via EDM): Michael Hage, C, Chicago (USHL) / Michigan (NCAA) | ||
25 | Dean Letourneau | 25. COL: Dean Letourneau, C, Sioux Falls (USHL) / Boston College (NCAA) | ||
26 | Terik Parascak | 26. CAR: Terik Parascak, RW, Prince George (WHL) | ||
27 | - | Beckett Sennecke | 27. DAL: Beckett Sennecke, LW, Oshawa (OHL) | |
28 | Henry Mews | 28. OTT (via BOS): Henry Mews, RHD, Ottawa (OHL) | ||
29 | Teddy Stiga | 29. MTL (via WPG): Teddy Stiga, LW, US NTDP (USHL) / Boston College (NCAA) | ||
30 | - | Kamil Bednarik | 30. NYR: Kamil Bednarik, LW, US NTDP (USHL) / Boston University (NCAA) | |
31 | Matvei Gridin | 31. CGY (via VAN): Matvei Gridin, LW, Muskegon (USHL) / Michigan (NCAA) | ||
32 | - | Ryder Ritchie | 32. PHI (via FLA): Ryder Ritchie, LW, Prince Albert (WHL) |
ROUND 2 | TEAM | ORIGINAL | PLAYER | DETAILS |
---|
33 | - | Luke Misa | 33. CHI: Luke Misa, C, Mississauga (OHL) | |
34 | - | Hagen Burrows | 34. SJS: Hagen Burrows, RW, Sioux City (USHL) / Denver (NCAA) | |
35 | - | Adam Kleber | 35. ANA: Adam Kleber, RHD, Lincoln (USHL) / Minnesota-Duluth (NCAA) | |
36 | - | Tanner Howe | 36. CBJ: Tanner Howe, LW, Regina (WHL) | |
37 | Maxim Masse | 37. OTT: Maxim Masse, RW, Chicoutimi (QMJHL) | ||
38 | - | Charlie Elick | 38. ARI: Charlie Elick, RHD, Brandon (WHL) | |
39 | Jesse Pulkkinen | 39. WPG (via MTL): Jesse Pulkkinen, LHD, JYP (FIN) | ||
40 | - | Adam Jecho | 40. BUF: Adam Jecho, LW, Edmonton (WHL) | |
41 | - | Yegor Surin | 41. SJS (via NJD): Yegor Surin, C, Loko Yaroslavl (RUS-Jr) | |
42 | Sam OReilly | 42. PIT: Sam O'Reilly, RW, London (OHL) | ||
43 | Nikita Artamonov | 43. CGY: Nikita Artamonov, RW, Torpedo (KHL) | ||
44 | Cole Hutson | 44. MIN: Cole Hutson, LHD, US NTDP (USHL) / Boston University (NCAA) | ||
45 | - | Simon Zether | 45. STL: Simon Zether, C/RW, Rögle (SWE) | |
46 | Alfons Freij | 46. SEA: Alfons Freij, LHD, Växjö (SWE-Jr) | ||
47 | John Mustard | 47. ARI (via WAS): John Mustard, C, Waterloo (USHL) / Providence (NCAA) | ||
48 | - | Matvei Shuravin | 48. NYI: Matvei Shuravin, LHD, CSKA Jr (RUS-Jr) | |
49 | - | Colin Ralph | 49. DET: Colin Ralph, LHD, Shattuck St. Mary's (USHS-Prep) / St. Cloud State (NCAA) | |
50 | Max Plante | 50. PIT (via PHI): Max Plante, C, US NTDP (USHL) / Minnesota-Duluth (NCAA) | ||
51 | Leon Muggli | 51. PHI: Leon Muggli, LHD, Zug (SUI) | ||
52 | - | Jett Luchanko | 52. NSH (via TBL): Jett Luchanko, RW, Guelph (OHL) | |
53 | - | Stian Solberg | 53. WAS (via VGK): Stian Solberg, LHD, Vålerenga (NOR) | |
54 | - | Cole Beaudoin | 54. NSH: Cole Beaudoin, C, Barrie (OHL) | |
55 | Will Skahan | 55. CHI (via LAK): Will Skahan, LHD, US NTDP (USHL) / Boston College (NCAA) | ||
56 | - | Dominik Badinka | 56. STL (via TOR): Dominik Badinka, RHD, Malmo (SWE) | |
57 | Miguel Marques | 57. EDM: Miguel Marques, RW, Lethbridge (WHL) | ||
58 | - | Veeti Vaisanen | 58. MTL (via COL): Veeti Vaisanen, LHD, KooKoo (FIN) | |
59 | Jack Pridham | 59. CAR: Jack Pridham, RW, West Kelowna (BCHL) / Boston University (NCAA) | ||
60 | Fyodor Avramov | 60. CGY (via DAL): Fyodor Avramov, RW, Kapitan Stupino (RUS-Jr) | ||
61 | - | Ben Danford | 61. ANA (via BOS): Ben Danford, RHD, Oshawa (OHL) | |
62 | - | Lucas Pettersson | 62. NSH (via WPG): Lucas Pettersson, C, MoDo (SWE-Jr) | |
63 | - | Leo Sahlin Wallenius | 63. SEA (via NYR): Leo Sahlin Wallenius, LHD, Vaxjo (SWE) | |
64 | Brodie Ziemer | 64. CHI (via VAN): Brodie Ziemer, C, US NTDP (USHL) / Minnesota (NCAA) |